Co daje mediacja pracownicza?

To, że mediacja pracownicza ma przewagę nad postępowaniem sądowym nie ma żadnych wątpliwości. To skonfliktowane strony same decydują o rozwiązaniu sporu i nie oddają decyzji w ręce sądu.

Ugodowe zakończenie mediacji gwarantuje satysfakcjonujące rozwiązanie dla wszystkich uczestniczących w niej stron. W mediacjach nie ma wygranych ani przegranych. Wszyscy są równi. Właściwie można powiedzieć, że wszyscy są wygrani. Innymi zaletami są czas i koszty. Postępowanie mediacyjne jest zdecydowanie krótsze i mniej kosztowne od postępowania sądowego. Argumentem, który powinien przede wszystkim przekonać pracodawców do mediacji jest wizerunek firmy. Mediacja gwarantuje poufność (wewnętrznych problemów nie muszą roztrząsać media) i oznacza podjęcie próby rozwiązania sporu w warunkach wzajemnego szacunku. Kultura efektywnego zarządzania konfliktem w organizacji jest kluczowa w prowadzeniu biznesu społecznie odpowiedzialnego. Kolejną przewagą mediacji nad sądem jest mniejszy stres i większa szansa na satysfakcjonującą współpracę w przyszłości. Zapobiega powstawaniu kolejnych konfliktów i ich eskalacji. Buduje wewnętrzny szacunek i zaufanie do pracodawcy.
Jeśli mediacja nie zakończy się ugodą, może być przeprowadzone postępowanie sądowe, na co uprzednia mediacja nie ma wpływu.

O mediacjach pracowniczych pisałam również tutaj.

2 przemyślenia nt. „Co daje mediacja pracownicza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>