Dialog społeczny ws. wydobycia gazu łupkowego

Razem o łupkachW latach 2013/2014 pełnię rolę mediatora w projekcie „Razem o Łupkach” w województwie kujawsko – pomorskim. Zakłada on praktykę dialogu publicznego w obszarze wydobywania gazu łupkowego w Polsce.

W ramach projektu tworzymy Lokalne Komitety Dialogu, w skład których wchodzą przedstawiciele inwestorów, władz lokalnych i mieszkańcy. Celem działalności LKD jest nauczenie uczestników metod konstruktywnego dialogu, służącego do wypracowania przez nich decyzji odnośnie poszukiwania i możliwej eksploatacji gazu z łupków.

Mimo, że w naszym kraju wykonano dopiero ułamek zaplanowanej części odwiertów, a realne zasoby gazu z łupków nie zostały jeszcze oszacowane, między firmami, samorządem i lokalnymi społecznościami wynikają nieporozumienia. Mamy tu do czynienia przede wszystkim z konfliktem danych, który może wywołać wśród mieszkańców obawę przed negatywnymi skutkami środowiskowymi –  zarówno poszukiwań, jak i wydobycia tego surowca. Również dostęp przedstawicieli społeczności lokalnych do rzetelnych źródeł informacji w tym zakresie był ograniczony.

Aktywizacja i edukacja mieszkańców i przedstawicieli władz samorządowych pomoże wyposażyć ich w umiejętności i wiedzę z zakresu oceny działań inwestora oraz zagrożeń wynikających z wydobywania gazu z łupków, jak również umiejętności z zakresu poprawnego komunikowania się i prowadzenia dialogu społecznego.  Projekt zakłada trafne diagnozowanie potrzeb, oczekiwań, wymagań i interesów społeczności lokalnych.

Program „Razem o łupkach” ma za zadanie podnieść świadomość społeczeństwa poprzez:
- działanie Lokalnych Komitetów Dialogu;
- szeroki dostęp do stanowisk i opinii niezależnych ekspertów i ośrodków badawczych;
- możliwość wymiany poglądów oraz doświadczeń społeczności lokalnych;
- inicjowanie debat i dialogu;
- zainteresowanie tematem wydobywania gazu z łupków młodzieży i dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>