Dokąd zmierza konflikt w pracy?

rozwiązanie-konfliktu-w-pracy19 procent pracowników zmieniających pracę wskazuje na konflikty personalne jako główną przyczynę zaistniałej sytuacji*. Tymczasem średni koszt zatrudnienia pracownika w Polsce wynosi 15 tys. złotych. Dowodów na to, że lepiej jest rozwiązywać konflikty niż się ich pozbywać jest wiele.

Polubowne rozwiązanie sporu w pracy daje możliwość dalszej współpracy. Zmniejsza poziom stresu i dodaje chęci do współdziałania. Natomiast gdy w grupie występuje konflikt, motywacja do pracy spada średnio od 20 do nawet 50 procent . Przekłada się to bezpośrednio na wyniki pracy. Efektywność (dotyczy zadań praktycznych) skonfliktowanych pracowników jest średnio mniejsza aż o 40 procent!* Zmuszanie nie potrafiących się dogadać pracowników do bliskiej współpracy (tzw. rubbing), w nadziei, że w natłoku pracy uda im się porozumieć, może być zatem zgubne. W większości przypadków zamiast rozwiązania konfliktu sytuacja kończy się zwolnieniem z pracy lub pójściem przez jednego z pracowników na zwolnienie lekarskie. Co ciekawe średnio aż 30 procent pracowników odchodzących na zwolnienia chorobowe ze względu na zaburzenia psychiczne jako jeden z głównych powodów podaje konflikty w miejscu pracy*.

*Fredric Bohm, Stefan Laurell, Rozwiązywanie konfliktów. Praktyczny poradnik dla pracodawców i menedżerów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>