Etapy Mediacji

12-etapow-mediacjiZastanawiasz się co takiego dzieje się podczas mediacji? Boisz się spróbować nowej metody rozwiązania sporu? Amerykański mediator Christopher Moore trafnie określił 12 etapów mediacji (poniżej z moimi komentarzami):

 1. Nawiązanie kontaktu ze stronami – czasami dwie strony konfliktu przychodzą do mediatora z podjętą decyzją o chęci uczestniczenia w mediacji. Najczęściej jednak o mediację pyta jedna ze stron. Konflikt jest już na takim etapie, że osoba ta boi się wyciągnąć rękę w kierunku tej drugiej. W jej imieniu do mediacji może zaprosić sam mediator. Kiedy decyzja o rozpoczęciu mediacji będzie podjęta przez wszystkie strony konfliktu, spotykam się z każdym osobno na pierwszych wstępnych spotkaniach. Wtedy uczestnicy mediacji dowiadują się o całym procesie i zasadach mediacji, a ja dowiadują się więcej o sprawie.
 2. Wybór strategii mediacji – po poznaniu stron i sprawy możemy pracować na sposobem, w jaki rozwiążemy konflikt.
 3. Zbieranie i analiza informacji – następnie następuje analiza informacji, jednak pod kątem rozwiązania konfliktu, a nie „rozgrzebywania” i „oskarżania” winnego. Tutaj często wyjaśniamy nieścisłości, strony zdobywają informacje, których wcześniej nie mieli, następuje też doprecyzowanie niektórych danych.
 4. Sporządzenie szczegółowego planu mediacji – co dalej zrobić (a czego nie), by zbliżyć się do porozumienia?
 5. Budowanie zaufania i współpracy – czyli znalezienie „złotego mostu”, czegoś co strony łączy, a nie dzieli. Zbudowanie atmosfery zaufania.
 6. Rozpoczęcie sesji mediacyjnej – mediator spotyka się wspólnie ze stronami konfliktu.
 7. Zdefiniowanie spraw i ustalenie planu – nic dodać nic ująć ;)
 8. Odkrywanie ukrytych interesów – następuje ustalenie rzeczywistych, proceduralnych i psychologicznych interesów stron,  a następnie uświadomienie stronom ich wzajemnych interesów.
 9. Generowanie opcji rozwiązań – na tym etapie strony szukają możliwie JAK NAJWIĘCEJ rozwiązań, niezależnie od tego czy w pierwszej chwili wydają się być zadowalające czy też nie.
 10. Ocena możliwości rozwiązań – teraz wszystkie rozwiązania brane są pod lupę i indywidualnie oceniane. Konieczne jest przemyślenie wszystkich konsekwencji potencjalnych wyborów i ich zgodności z prawem.
 11. Przetarg końcowy – wypracowanie zasad i rozwiązań akceptowalnych przez wszystkie strony konfliktu.
 12. Osiągnięcie formalnego porozumienia – ustalenie proceduralnych kroków pozwalających na formalizowanie porozumienia, zasady oceny i kontroli zawartego porozumienia, sformalizowanie porozumienia i stworzenie mechanizmu zapewniającego wprowadzenie go w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>