Firmy zadeklarują chęć uczestnictwa w mediacji

Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości zainicjowała możliwość składania deklaracji o chęci stosowania mediacji zamiast kierowania sprawy od razu do sądu. Taką publiczną deklarację mogą podpisać chętne przedsiębiorstwa oraz kancelarie prawnicze.

To doskonały sposób na pokazanie dobrych zamiarów i praktyk firmy czy kancelarii. Złożenie publicznego oświadczenia o chęci ugodowego postępowania w przypadku jakichkolwiek nieporozumień powinno być elementem budowania dobrego wizerunku każdego przedsiębiorstwa. Każda firma może bezpłatnie przystąpić do akcji i złożyć deklarację poprzez stronę internetową www.deklaracja.org.pl                                                                                                 

Rząd brytyjski takie deklaracje zarekomendował już w 2001 roku. Efekt? Stosowanie mediacji przez ponad 27 proc. stron i 90 proc. spraw zakończonych ugodą. We Francji deklarację podpisało 60 korporacji, a w USA ponad 4 tysiące dużych przedsiębiorstw. Celem akcji jest promocja alternatywnych do sądu metod rozwiązywania sporów w Polsce, która w porównaniu z innymi krajami jest w tym aspekcie daleko w tyle.

Treść deklaracji dla podmiotów gospodarczych wygląda następująco:

Wobec rozwoju alternatywnych metod rozwiązywania sporów gospodarczych (ADR), takich jak w szczególności mediacja, uznając ich skuteczność i inne zalety oraz celowość ograniczenia kosztów wynikających z długotrwałych procesów sądowych, nasza organizacja składa deklarację następującej treści:

W przypadku zaistnienia sporu między naszą organizacją a innym podmiotem gospodarczym zobowiązujemy się do rozważenia możliwości zastosowania mediacji lub innych metod ADR, przed lub zamiast wniesienia sprawy do sądu. Jeżeli którakolwiek ze stron sporu uzna, że zastosowanie mediacji lub innych ADR nie jest celowe lub nie przyniosło satysfakcjonującego rozwiązania, może wnieść sprawę do sądu.”

Firmy mogą już w umowach, które zawierają z innymi podmiotami, umieścić klauzulę mediacyjną, o której pisałam tutaj.

Jedno przemyślenie nt. „Firmy zadeklarują chęć uczestnictwa w mediacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>