Ile trwa mediacja?

Średnio 42 dni trwa proces mediacji w Polsce. To o 45 dni krócej niż średnia z wszystkich państw Unii Europejskiej. W porównaniu do procesu sądowego, który w Polsce średnio trwa 1,5 roku, a w Unii Europejskiej jeszcze dłużej, bez wątpienia konflikt szybciej rozwiązać można za pomocą mediacji.

Postępowanie mediacyjne trwa tyle, ile czasu potrzebują strony, by móc zdecydować czy dojdą do porozumienia i ustalić warunki ugody (jeśli do niej dojdzie). Czasami jest to jedno spotkanie, a czasami kilka – nie ma reguły. W przypadku sądowych mediacji cywilnych czas przeprowadzenia mediacji ograniczony jest do jednego miesiąca (jednak w uzasadnionych przypadkach można go przedłużyć). Niektóre, z pozoru proste sprawy, rozwiązywane są już na pierwszym wspólnym spotkaniu. Bardzo skomplikowane konflikty mogą natomiast okazać się trywialne, gdyż wcześniej strony nie wzięły pod uwagę jakiegoś kluczowego aspektu. To właśnie rola mediatora, by skonfliktowane strony potrafiły znaleźć możliwe drogi porozumienia.  Niekoniecznie w jak najkrótszym czasie, ale na pewno z jak największą satysfakcją z wypracowanych rozwiązań.

  Mediacja Proces sądowy
UE 87 dni 647 dni
POLSKA 42 dni 540 dni

O czasie i miejscu mediacji czytaj również tutaj.

Jedno przemyślenie nt. „Ile trwa mediacja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>