Mediacja w sprawie odszkodowania

Osoby poszkodowane w wypadku (np. potrącenie na przejściu dla pieszych, stłuczka), sytuacji konfliktowej (np. pobicie, złamanie nosa, wybicie szyby w aucie czy budynku) oprócz starań o należne im świadczenia z tytułu odszkodowania, mogą szukać zadośćuczynienia na drodze mediacji.
Nie mają konieczności rozpoczynania kosztownej i długiej sprawy sądowej. Dzięki mediacji w krótkim czasie mogą dość do porozumienia ze sprawcą i uniknąć konfliktów w przyszłości. Sprawcy natomiast mają możliwość uzyskania łagodniejszej kary niż dostaliby ją na drodze sądowej. Mogą osobiście wpłynąć na zmniejszenie poczucia krzywdy osoby poszkodowanej. Inicjatorem mediacji w sprawie odszkodowania może być zarówno osoba poszkodowana, jak i sprawca. Często nawet nie wiadomo kto jest winny zaistniałej sytuacji. W mediacji nie chodzi o to, by rozpatrywać czyn pod kątem wskazania winnego. Liczy się przede wszystkim skonfrontowanie spostrzeżeń i roszczeń obu stron i próba dojścia do porozumienia. Zażegnanie sporu jest szybsze i mniej kosztowne niż w sądzie. Do tego odbywa się w spokojnej, mniej stresującej atmosferze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>