Polityka rozwiązywania konfliktów w firmach

Czy Przedsiębiorcy stosują świadomą politykę rozwiązywania sporów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych? Niestety często bywa tak, że firmy nie zastanawiają się jak rozwiążą konflikt, dopóki problem się nie pojawi. Później, pod wpływem emocji, chwytają koło ratunkowe i korzystają pośpiesznie z rozwiązań, które nie zawsze są przemyślane.konflikty-w-firmie

 

Źródło grafiki: prezentacja „Deklaracja o stosowaniu ADR” Społeczna Rada ds. Alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów przy Ministrze Sprawiedliwości, Warszawa, 4.03.2013 r.

Jakie są bariery, z powodu których przedsiębiorstwa nie budują polityki zakładającej korzystanie z alternatywnych metod rozwiązywania sporów?

Powszechna niechęć firm do stosowania mechanizmów ADR może wynikać z kilku powodów. Jednym z nich jest standardowe podejście prawników, którzy doradzają rozwiązania konfliktów na drodze sądowej. Innym z powodów jest brak podstawowej wiedzy, zaufania i świadomości istnienia ADR – tzw. strach przed czymś nowym i niesprawdzonym. Wiara w sprawiedliwe rozwiązanie sprawy za pomocą sądu. Przedsiębiorcy zapominają jednak, że mediacja jest w Polsce 13 razy szybsza i 5 razy tańsza niż postępowanie sądowe. Pozwala na dalszą współpracę (nikt z mediacji nie wychodzi przegrany) i zachowanie pozytywnego wizerunku. Strony same decydują o swoich losach, rozmawiając w bezstresowej atmosferze i na neutralnym terenie. Wynik swoich rozmów mogą uprawomocnić w sądzie.

Korzyści z mediacji dla firm

Źródło grafiki: prezentacja „Deklaracja o stosowaniu ADR” Społeczna Rada ds. Alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów przy Ministrze Sprawiedliwości, Warszawa, 4.03.2013 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>