Rola ugody w mediacji

Zawarcie ugody oznacza dla uczestników mediacji przede wszystkim wypracowanie porozumienia, które rozwiąże konflikt między nimi. A czym ugoda jest dla sądu? I czy to właśnie ona świadczy o efektywności mediacji?

W wyniku wypracowania porozumienia, zarówno w mediacji sądowej, jak i pozasądowej, uczestnicy mediacji podpisują ugodę. Mediacje sądowe (skierowane na wniosek sądu lub stron, lecz po rozpoczęciu postępowania sądowego) mogą zakończyć się ugodą w sprawach karnych, osób nieletnich, cywilnych, gospodarczych, rodzinnych. Jednak w zależności od charakteru sprawy, ugoda może oznaczać coś innego. W sprawach karnych i dotyczących osób nieletnich sąd może brać pod uwagę treść zawartą w ugodzie przy orzekaniu wyroku. Jednak postanowienia w niej zawarte nie zobowiązują sędziów do zakończenia sprawy i oddalenia zarzutów. Trochę inną rolę pełni ugoda mediacyjna w przypadku spraw cywilnych, gospodarczych i rodzinnych. Zatwierdzenie ugody przez sąd nadaje moc prawną postanowieniom, które strony zawarły oraz kończy postępowanie sądowe. Sąd może odmówić zatwierdzenia ugody w wypadku, gdy jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego (art 183 kpc.)

Ugodą mogą również zakończyć się mediacje pozasądowe (czyli sprawa nie trafiła jeszcze do sądu). Strony lub Mediator na prośbę stron może wtedy złożyć wniosek do sądu o uprawomocnienie ugody z mediacji pozasądowej. Ma ona wtedy moc prawną ugody sądowej.

W Unii Europejskiej odsetek zawartych podczas mediacji ugód sięga 50-80 procent (w zależności od rodzaju mediacji). Jednak zawarcie ugody nie jest miarą efektywności mediacji. To czy strony dojdą do porozumienia nie zależy od mediatora (a przynajmniej nie tylko od niego). Mediator tylko kieruje przebiegiem spotkania, ale to strony muszą również wyrazić wolę i chęć współpracy. Oczywiście wpływ mediatora na atmosferę i przebieg spotkania, które sprzyjają wypracowaniu porozumienia, jest ogromny. Jednak przede wszystkim to strony decydują o możliwości zawarcia ugody.

Co ważne, nawet jeśli w wyniku mediacji do ugody nie dojdzie, bardzo często sam udział w mediacji pozwala na przywrócenie konstruktywnej komunikacji i zmienia nastawienie stron, zarówno do siebie nawzajem, jak i do prowadzonego sporu. Zdarza się również tak, że strony zawierają ugodę już po zakończeniu mediacji, w ramach postępowania sądowego. Badania także potwierdzają skuteczność mediacji niezakończonej ugodą. Badania dowodzą, że aż ponad 80 procent osób, które brało udział w mediacji niezakończonej ugodą, poleciłoby tę formę rozwiązywania sporów innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>