Rozwiązanie w zasięgu możliwości

Konflikt StrukturalnyKonflikt strukturalny jest spowodowany ograniczonymi zasobami, np. czas, ziemia, personel; nierównym rozkładem sił czy rozmieszczeniem przestrzennym lub różnymi rolami społecznymi. Jeśli jesteś z kimś w konflikcie i ma on podłoże strukturalne, nic tylko się cieszyć. 

Jest to bowiem konflikt właściwie niezależny od ludzi. Nie ma tu uprzedzeń czy trudnych emocji do pokonania. Można skupić się na rzeczowym rozwiązaniu sporu, który wynika przede wszystkim z ograniczeń zewnętrznych.

Z czego wynika konflikt strukturalny?

W firmie może wynikać z niejasno określonych ról w zespole, niesprawiedliwie podzielonych zadań, otrzymania nierealnych terminów na ich wykonanie czy też braku uprawnień do podejmowania niezbędnych decyzji. Konflikt strukturalny w pracy wynika również z niewłaściwej kontroli jej efektów, nierównego rozkładu sił czy też ograniczonych zasobów.

Przykłady? Jedna drukarka w firmie – 3 osoby muszą coś pilnie drukować. Na przestrzeni pięciu metrów kwadratowych umieszczone są biurka i sprzęt do pracy dla siedmiu osób. Pracownicy, którzy pracują w różnych filiach firmy (położonych w odległych miejscowościach) muszą często prowadzić ze sobą rozmowy, nie mają jednak możliwości korzystania z wideo ani telekonferencji.

Na szczęście konflikt strukturalny jest zazwyczaj rozwiązywalny. Bardzo dobre efekty w jego przypadku przynosi mediacja. Łatwo skupić się na rozwiązaniach, które usuną przyczynę konfliktu i właściwie będą jego rozwiązaniem. Ważne jednak, by nie tkwić w konflikcie strukturalnym. Bardzo często pracownicy reagują w tym przypadku unikaniem lub uleganiem. Uwaga – nierozwiązany konflikt strukturalny może przerodzić się w konflikty relacji i wartości, a te znacznie trudniej jest rozwiązać. O tych rodzajach konfliktów będę jeszcze pisała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>