Spory konsumenckie a mediacja

Mediację można z powodzeniem stosować również w rozwiązywaniu sporów konsumenckich ze sprzedawcą czy usługodawcą. Najczęściej sprawa dotyczy złej (wg konsumenta) jakości produktu, wadliwości towaru, nieprawidłowo wykonanej usługi, odmowy uznania złożonej już wcześniej przez konsumenta reklamacji.
Przykładowo przedmiotem mediacji mogą być sprzęty AGD czy RTV, meble czy wykonanie usługi remontowej. Jeśli konsument twierdzi, że kupiony towar lub zamówiona usługa nie spełnia jego oczekiwań z powodu wadliwości lub nieprawidłowości wykonania, a przedsiębiorca nie chce się z tym zgodzić, najczęściej dochodzi do sytuacji, w której konsument rezygnuje ze swoich roszczeń lub po prostu idzie do sądu (na to  rozwiązanie częściej decydują się osoby, które poniosły w związku z zakupem/zamówieniem usługi duże koszty). Tymczasem w sądzie sprawa często ciągnie się latami i za strony decyduje sędzia. Mediacja może zakończyć się ugodą zadowalającą jednocześnie konsumenta i przedsiębiorcę. Dla przedsiębiorcy jest to szansa uniknięcia procesu sądowego, rozgłosu i utraty dobrego wizerunku. Mediację konsumencką wszczyna się na wniosek konsumenta. Powinna być prowadzona w sposób sprawny i w miarę możliwości niezakłócający funkcjonowania pracy przedsiębiorcy. Ewentualne koszty opinii dotyczące jakości produktu lub usługi, która sporządzana jest na zlecenie konsumenta lub przedsiębiorcy przez rzeczoznawcę do spraw jakości towarów i usług, ponosi zleceniodawca, chyba że strony mediacji postanowią inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>