Zamiast do Sądu Pracy – na mediację

Ponad czterokrotnie w 2012 r. wzrosła liczba spraw z zakresu prawa pracy, w których strony zostały skierowane do mediacji na podstawie postanowienia sądów rejonowych (art. 183 § 1 kpc). W 2012 roku było ich 284, a w 2011 jedynie 65.

284 to nadal niewiele. Patrząc jednak procentowo, wynik daje duże nadzieje….na jeszcze większy wzrost tej liczby w 2013 r. Jeśli wzrasta liczba mediacji, które rozpoczęły się w trakcie postępowania sądowego, można wnioskować, że również te pozasądowe stały się bardziej popularne. Trudno określić ile ich przeprowadzono, gdyż zazwyczaj strony nie zgłaszają ich wyniku do sądu celem uprawomocnienia. Przynajmniej statystyki sądowe praktycznie tego nie wykazują. Jeśli pójdziemy śladem naszych europejskich sąsiadów, może i w Polsce mediacja stanie się powszechnie stosowana, a pracodawcy zrozumieją jaki ma w sobie potencjał i ile przynosi korzyści. Powoli wszyscy do niej dojrzewamy, bo przecież mediacja jest światełkiem w konfliktowym w tunelu :)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>